Nowatorska operacja palucha koślawego w Szpitalu Centrum
Wróć do listy artykułów

AKTUALNOŚCI | 20 października 2015

W poniedziałek, 19 października, w Szpitalu Centrum ENEL-MED odbył się kolejny innowacyjny zabieg ortopedyczny. Doktor n. med. Cezary Michalak po raz pierwszy w Polsce zastosował do korekcji palucha koślawego zespolenie z metalu biowchłanialneg

„Operacyjna korekcja palucha koślawego z użyciem zespolenia z metalu biowchłanialnego jest całkowitą nowością. Standardowo taką operację wykonuje się przy użyciu metalu, który pozostawia się na stałe w kości lub z polimerów biowchłanialnych” – wyjaśnia dr Cezary Michalak, chirurg ortopeda ze Szpitala Centrum ENEL-MED.

Metal znajdujący się w organizmie może stać się przyczyną powikłań pooperacyjnych, takich jak reakcja alergiczna lub metaloza, czyli oddziaływanie jonów metali bądź produktów korozji implantu na tkanki. Wówczas konieczny jest kolejny zabieg w celu usunięcia metalu. Zastosowanie implantu biowchłanialnego wyklucza podobne zagrożenia. Do wytwarzania zespoleń ortopedycznych są stosowane również biowchłanialne polimery, np. polilaktydy, są one jednak mniej wytrzymałe niż metale i niekiedy nie są dobrze tolerowane przez tkankę kostną. Natomiast stop z metalu biowchłanialnego, czyli rozpuszczalnego w organizmie, wydaje się obiecujący, gdyż m.in. ma większą wytrzymałość mechaniczną i jest „bardziej przyjazny” dla organizmu niż biowchłanialny polimer.

„Zabieg z użyciem innowacyjnego implantu można przeprowadzić u prawie każdej osoby cierpiącej na deformację typu palucha koślawego. Wcześniej pacjent musi przejść odpowiednie badania kliniczne i obrazowe” – dodaje ortopeda.

Powszechny problem

Paluch koślawy, potocznie nazywany haluksem, to częsta dolegliwość, która w około 90 % występuje u kobiet. Polega na bocznym odchyleniu największego palca stopy w stawie śródstopno-palcowym palucha połączonym z jego deformacją. To schorzenie ma charakter postępujący; z czasem może doprowadzić do zniekształcenia kolejnych palców, a w konsekwencji do znacznego ograniczenia sprawności chodu i upośledzenia codziennego funkcjonowania. Ponad 70% pacjentów cierpiących na haluksy ma w rodzinie osobę z problemem palucha koślawego.

„Uwarunkowania genetyczne to jedno, istotną rolę odgrywają czynniki środowiskowe. Otyłość, obuwie na obcasie czy praca stojąca – to główne przyczyny powstawania zniekształceń w stawie śródstopno-palcowym palucha” – wyjaśnia dr Cezary Michalak.

Chirurgiczna korekcja palucha koślawego wskazana jest w przypadku bolesności stopy, powiązanych z nią zaburzeń chodu, jak również niemożności dobrania obuwia.

Konsultacja eksperta:

Dr. n. med. Cezary Michalak – specjalista ortopeda i traumatolog ze Szpitala Centrum ENEL-MED. Ukończył m.in. kurs chirurgii stopy w Hospital Bellvitge w Barcelonie; kurs chirurgii stopy na Universidad Complutense de Madrid; kursy endoprotezoplastyki stawu kolanowego – Stolzalpe Hospital w Austrii, Leuven w Belgii i Nijmegen w Holandii. W latach 2008-2013 pracował w szpitalu prywatnym Hospiten Lanzarote (Wyspy Kanaryjskie) na stanowisku adiunkta – jako lekarz specjalista ortopedii i traumatologii.

Konsultacja eksperta

Dr n. med. Cezary Michalak